החיים בכפר
נושאים בוערים בתחום הנדל"ן

תחום הנדל"ן הוא האחד התחומים הפרוצים ביותר הקיימים בשוק, דבר המעלה בסופו של דבר לא מעט סוגיות משפטיות שבתי המשפט נדרשים אליהן. ואמנם הסוגיות השונות יכולות להשתנות בהתאם לסוג הקרקע או למכירה, אבל ישנם כמה נושאים משפטיים בוערים שנוגעים לכולנו. לפניכם מספר סוגיות שעליהן הצביע עו"ד מיכאל הנטר, כבולטות ובעלות חשיבות גבוהה בתחום בנדל"ן.

מכירת דירה בלי היתר בנייה

בואו נתחיל מאחד הנושאים המסוקרים ביותר כרגע, שעלה לכותרות בעקבות לא מעט פרשיות נדל"ן שנמצאות כרגע בעיצומם של משפטים תקשורתיים במיוחד – מכירת דירה ללא היתר בנייה. ככל הנראה, אחת הסיבות שהמשפטים בנושא מסוקרים כל כך, נובעת מהעובדה שהיא נוגעת בנושא שיכול להשפיע על כולנו, ובעיקר על הזוגות הצעירים במדינת ישראל, אשר מוכנים לעשות הכל על מנת להגשים את חלום הדירה. מדובר למעשה במצב בו קבלן או מתווך, מוכרים דירות מבלי שניתן היתר של המועצות המקומיות לבנייה בקרקע המיועדת. כיום, הנושא נמצא בעיצומו של הליך חקיקה בכנסת, שבין היתר מוצע בו תיקון לחוק מכר הדירות, האוסר על מכירת דירה ללא היתר בנייה או בלי תאריך מוגדר לקבלת ההיתר ע"י הרשויות.

שימור בניינים בתל אביב

ב-2008, במלאות 100 שנה לעיר תל אביב, החליטה העיר על כ–1000 בניינים המיועדים לשימור. כאשר אושרה התכנית, הגישו בעלי אותם נכסים בקשה לתביעת נכסים, מתוך הטענה שההחלטה על אותם מבנים כבניינים המיועדים לשימור, בעצם גורמת לירידת ערכו של הנכס. מנגד, טוענת העירייה שההחלטה לא פוגעת בערכו של הנכס, אלא אפילו מעלה אותו. הקביעה בנושא תלויה בהחלטתה של וועדת הערר והיא צפויה להשפיע לא רק על העיר תל אביב, אלא גם על רשויות נוספות.

מי ישלם את הפיצויים?

סוגיה נוספת בתחום הנדל"ן, שעדיין מחכים לקביעה בעניינה, היא סוגיית הפיצויים מול הקבלנים והעיריות. ב-2016 קבע בית המשפט שההסכמים בין הקבלנים לעיריות בנוגע לתשלומי פיצויים בעת ירידת ערך הנכס בעקבות אישורן של תכניות חדשות, אינם בעלי תוקף משפטי. במילים פשוטות יותר, במידה וערך הנכס נפגע בעקבות תכניות חדשות של העירייה – על העירייה לשלם, ולא הקבלן, למרות ההסכמים השונים שנחתמו ביניהם. מיותר לציין שבלשון המעטה, העיריות אינן מקבלות את הפסיקה והנושא אמור להעלות בקרוב לחקיקה מוסדרת.

בסופו של יום, מרבית מהסוגיות האלו עדיין מחכות להחלטה. לכן, ההמלצה שלנו, היא להשתמש בשירותי ייעוץ משפטי שילווה אתכם לאורך כל הדרך, על מנת לוודא שלא תיקשרו בעסקה לא טובה ותבטיחו את זכויותיכם. 

« חזור
כל הזכויות שמורות לאיזבלה ברנס - נכסים בכפר
052-8580450
נבנה ע"י פתרונות אינטרנט - פתרונות אינטרנט | עיצוב: Daga

Google+‏