מה חשוב לדעת על משכנתא לרכישת בית במושב?

החיים בכפר
מה חשוב לדעת על משכנתא לרכישת בית במושב?

 

ישראלים רבים חולמים על קניית בית במושב, ובפרט כשמדובר במושב באזור השרון - שמצד אחד קרוב למרכז הארץ ולכן גם לאזורי תעסוקה ולמוקדי תרבות ובילוי ומצד שני מתאפיין באיכות חיים כפרית שובת לב. במרבית המקרים על-מנת להפוך את החלום למציאות נדרש סיוע במימון מצד בנק או גורם חוץ בנקאי. 

כשמבקשים משכנתאות עבור בתים ונחלות במושבים ישנם מספר דגשים מיוחדים וכדאי להיות מודעים אליהם.

האם הנחלה נקייה משעבודים ועיקולים?

במאה ה-21 מושבים בשרון מזוהים בעיקר עם נדל"ן יקר ערך ועם איכות חיים גבוהה. במקור מדובר כמובן בישובים חקלאיים ומאחר שבסוף המאה הקודמת המגזר כולו סבל מקשיים משמעותיים שהובילו באופן טבעי למצוקה כלכלית, ישנן נחלות שהוטלו עליהן שעבודים ועיקולים.

קבלת משכנתא עבור נכס משועבד או כזה שקיימים לגביו צווי מניעה אינה אפשרית, ולכן כדאי קודם כל לוודא שאין לנחלה ולבעליה נושים.

אישור מרשות מקרקעי ישראל

תנאי נוסף לקבלת ההלוואה ארוכת הטווח עבור בית במושב או עבור נחלה שלמה הוא אישור מרשות מקרקעי ישראל על כך שלא נעשה בנכס שימוש חורג.

כאמור במקור האדמות היו מיועדות לשימוש חקלאי בלבד. עקב המשבר בענף החקלאות היו בעלי נחלות רבים שהשתמשו בשטח שלהם למטרות נוספות, בניגוד לתב"ע. לאחר שהרשויות הבינו כי מדובר בתופעה רחבת היקף, וכי בעצם אין ברירה מלאפשר לחברי המושבים (והקיבוצים) לנצל את השטחים שלהם בדרכים מגוונות יותר, נפתחו בפני בעלי הנחלות מספר מסלולים של הסדרת השימושים החורגים.

בהתאם, כשקונים בית במושב תנאי הכרחי למשכנתא הוא הסדר מתאים עם רשות מקרקעי ישראל (או כמובן נחלה שלא נעשה בה שימוש חורג מלכתחילה).

האם ישנה משכנתא על הנחלה?

אם בנקודת הזמן הנוכחית כבר ישנה משכנתא על הנחלה או הבית שנמכרים, מן הסתם לא ניתן לקבל משכנתא חדשה לפני שסולקה הישנה או שהנושא הוסדר באופן פורמלי.

במרבית המקרים יש לכך פתרון פשוט יחסית: הבנק שנתן את המשכנתא הראשונה מספק מכתב כוונות שכולל התחייבות לפיה יימחק רישומה של המשכנתא מספרי המקרקעין מיד כשבעל הנחלה ישלים את החזר מלוא ההלוואה - דבר שיקרה עם השלמת העברת דמי הרכישה של הנכס מצד הקונה החדש.

מהו גובה המשכנתא המומלץ?

בדרך כלל רכישת בית במושב בשרון נעשית על-מנת לשפר את איכות החיים על-ידי מי שכבר יש להם דירה. במקרה זה גובה המשכנתא המרבי הוא 70% מערך הנכס, בניגוד ל-75% כשמדובר על משכנתא על דירה ראשונה. בכל מקרה חשוב מאוד להפקיד את מלאכת הערכת שווי הנכס בידי שמאי שמתמחה בבתים במושבים ובנחלות - שכן זהו תחום בעל מאפיינים ייחודיים ושונים מאלה של דירות רגילות.

בנוסף מושפעת התשובה לשאלה כמה משכנתא לקחת משיעור הריבית במשק ומגובה ההחזר המקסימלי שמגשימי החלום ורוכשי הבית במושב יכולים לעמוד בו בוודאות. מומלץ להתייעץ עם יועץ משכנתאות מומחה כדי להבין מהו הסכום האופטימלי להלוואה חשובה זו.

מתכננים לקנות דירה במושב? לא לפני שמתייעצים עם המומחים של משכנתא גורו: https://mashkantaguru.co.il

 

 

« חזור
כל הזכויות שמורות לאיזבלה ברנס - נכסים בכפר
052-8580450
נבנה ע"י פתרונות אינטרנט - פתרונות אינטרנט | עיצוב: Daga

Google+‏