איפה כדאי לגור? בעיר או בכפר?

החיים בכפר
איפה כדאי לגור? החיים בעיר מול החיים בכפר

הסוגיה איפה החיים טובים יותר, בעיר או בכפר, מעסיקה את המין האנושי כבר אלפי שנים, ויעיד על כך המשל הידוע "עכבר העיר ועכבר הכפר" המיוחס לאיזופוס שחי במאה השישית לפני הספירה.

המשל מסתיים בנוקאאוט לטובת עכבר הכפר, ואכן החיים במרחב הכפרי מציעים מפלט מהלחץ וההמולה המאפיינים את הערים הגדולות וכן יתרונות נוספים. מצד שני, חיי הכפר טומנים בחובם גם חסרונות ובכל מקרה חשוב להיות מודעים לכל האספקטים של החיים בעיר מול אלה שבכפר לפני שמחליטים איפה לחפש ולהקים בית.

איך מודדים איכות חיים?

במקרים רבים השאלה הראשונה שאנחנו שואלים את עצמנו בבואנו לקנות בית היא "כמה הוא עולה לנו?". המחיר, ללא ספק, הוא פרמטר מרכזי בבחירת מקום מגורים ובפרט בהתלבטות בין הכפר לעיר, אולם עוד קודם לכן כדאי לבצע השוואה מבחינת איכות החיים.

 אמנם לא קל למדוד איכות חיים, אבל אפשר, למשל, לערוך רשימה של כל המרכיבים שאותם אנו רוצים בחיינו. מי שמבחינתו ביקורים תכופים בים הם סם לנשמה, לדוגמה, יכתוב "גישה קלה ונוחה לחוף ים" ודוגמאות אחרות הן "מרחבים פתוחים", "מגוון אפשרויות בילוי", "שלווה" וכו'.

לאחר השלמת הרשימה בוחנים איפה קיים כל מרכיבבעיר או בכפר (או גם וגם,כמובן), ולבסוף משקללים את התוצאות ומקבלים אומדן מוצלח לאיכות החיים הצפויה לנו בעיר לעומת זו שנהנה ממנה אם נבחר בכפר.


קניית בית בעיר

תעסוקה – האם העיר אכן עדיפה?

אחד המרכיבים החשובים בחיינו, בין אם נרצה בכך ובין אם לאו, הוא היכולת להתפרנס. מבחינה זו החיים בעיר, ברוב המקרים, מספקים אפשרויות תעסוקה רבות יותר, אולם כדאי לקחת בחשבון את התפתחות מערך התחבורה בארץ: לא מעט ישובים כפריים למשל איזור מושבים בשרון מציעים גישה נוחה ומהירה למדי לערים גדולות ולמרכזי תעסוקה ובעצם מאפשרים לנו לשלב את יתרונות העיר עם יתרונות הכפר.

 

חינוך ותרבות – אפשר גם אחרת

רובנו גדלנו במרחב אורבאני ומורגלים אליו, ובפרט נהנים ממבחר אפשרויות בילוי ותרבות מגוונת ונגישה. החיים בכפר מטבעם לא יכולים להתחרות בעיר מבחינה זו, אולם מציעים חיי קהילה ערים ומעשירים (מרכיב שיותר ויותר מחקרים מצביעים על תרומתו הגבוהה לאיכות חיינו).

 *יש לזכור שבעיר, בדרך כלל, המגורים אינם בבתים צמודי קרקע אלא בדירות ומגדלי מגורים אשר כיום, כמעט כולם, מנוהלים על ידי חברת ניהול ואחזקה'

לגבי גידול ילדים, הדעות חלוקות: יש המדגישים את יתרונות החיים בכפר ובפרט החיבור לטבע ואיכותם הגבוהה של מוסדות החינוך והתלמידים בה. אחרים מזהירים מפני העובדה שלילדים אין היצע רחב דיו לבחור מתוכו חברים, וכי הדבר עלול במקרים מסוימים להוביל לבדידות.

 

כמה זה באמת עולה לנו

קשה לבצע השוואה בין העיר לכפר מבחינת המחיר, אם מדובר במקרה של נכסי יוקרה ווילות בהרצליה או נכסים בכפרים או מושבים, בשני המקרים טווח המחירים רחב עד מאוד. ניתן להשוות נכסים ספציפיים, וחשוב מאוד להוסיף על עלות רכישת הבית את העלות השוטפת בהתאם למבנה המשפחה הספציפי ואורח החיים שלכם.

חשוב לציין כי ההרחבות במושבים ובקיבוצים פותחות אפשרויות חדשות בפני המעוניינים לעבור מהעיר לכפר, אם כי ההיצע מתקשה להדביק את הביקוש.

 

יש להקשיב ללב

לאחר כל ההשוואות החשובות, מגיע תורו של הלב: עצמו עיניים ונסו לדמיין את עצמכם חיים בעיר ולאחר מכן חיים בכפר. כדאי לתת משקל בהחלטה הסופית גם לתחושות שהתעוררו בלב שלכם עם כל דמיון.

« חזור
כל הזכויות שמורות לאיזבלה ברנס - נכסים בכפר
052-8580450
נבנה ע"י פתרונות אינטרנט - פתרונות אינטרנט | עיצוב: Daga

Google+‏