מושבים בשרון - קניית נחלה הוא עסק טוב

החיים בכפר
נחלות במושבים בשרון

"נחלה", על פי הגדרת מועצת מקרקעי ישראל (הגוף המפקח על פעילותו של מנהל מקרקע ישראל ומתווה את המדיניות בכל הקשור לרוב הקרקעות בארץ), היא קרקע המהווה יחידה משקית חקלאית וככזו היא משמשת את המתיישבים בה לצורכי מגורים ופרנסה גם יחד.

נחלה בשרון 

נחלות במושבים מורכבות מחלקת מגורים (אשר מוחכרת למתיישבים ע"י מנהל מקרקעי ישראל), חלקה המעובדת על ידי המתיישב וחלקה נוספת אשר נמצאת ברשותה של האגודה השיתופית המנהלת את ענייני המושב. החלקות אשר נמצאות ברשות האגודה השיתופית משמשות הן למבני ציבור לצורך פעילותה של האגודה והן לחקלאות (בעיבוד משותף).

 

האם אפשר בכלל לרכוש נחלה?

נחלות במושבים בשרון מהוות נכס נדל"ני לכל דבר, אולם מכירת נחלה או רכישת אחת כזו היא עסקה סבוכה מאוד המחייבת סיוע של אנשי מקצוע בעלי מומחיות ייחודית בתחום זה וכן בייעוץ משפטי צמוד.

 

החלטה דרמטית במיוחד באשר לנחלות במושבים התקבלה בשנת 2007 ואושרה על ידי בג"ץ לאחר שנתקלה בלא מעט התנגדויות בשנת 2011. זוהי החלטה 979 של מועצת מקרקעי ישראל, ואשר לפיה בעלי נחלות יכולים לשלם למנהל מקרקעי ישראל דמי רכישה ולאחר מכן למכור חלק מהנחלה. על שטח זה – שגודלו הוא עד 375 מ"ר – ניתן לבנות יחידות מגורים כשזכויות הבנייה הן לפחות 160 מ"ר כל עוד סך יחידות הדיור בתחום המושב אינן חורגות מהנקבע בתמ"א 35.

 נחלות במושבים בשרון

סוגיה אחרת הרלוונטית במיוחד לנחלות במושבים היא "שימוש חורג", בעבר אסר מנהל מקרקעי ישראל באופן גורף על כל שימוש בקרקע הנחלה שאינו למטרת חקלאות, אולם המציאות הכלכלית של ימינו, ובפרט העובדה כי החקלאות כבר אינה מפרנסת את כל בני המושבים הביאה לכךש נוצר צורך בשילוב פעילות בעלת אופי מסחרי. עובדות אלו הביאו לשינוי במדיניות וכיום ניתן לקבל היתר לשימוש חורג (בתנאים מסוימים המוגדרים על פי וועדת המינהל).

 

מכירים את הנכס מקרוב

בין אם אתם רק מתחילים את התהליך ובין אם שקעתם עד צוואר בבירורים וטופסולוגיה בנוגע לנחלות למכירה ההמלצה המקצועית שלנו היא לעשות הכל על מנת להכיר את הנכס אותו אתם חושבים לקנות (או אפילו כזה שאתם רק בודקים ומתלבטים לגביו) באופן יסודי ביותר. הנקודות עליהן כדאי לשים דגש הן: בדיקה שמידות השטח תואמות את הניירת שלו כמו גם שמות הבעלים החוקיים.

 

בדיקה לגבי איכות התשתיות המקום, כמו מים וסוג האדמה, לא פעם לאחר שנים של עבודה חקלאית עובר על אדמת הנכס מעין "משבר" והיא עלולה להיות רווית מים למשל וכלל לא מתאימה לבנייה. תסריטים מעין אלו הם ככל הניראה הדבר האחרון שתהיו מעוניינים בו, אל תשאירו מקום להפתעות, בדקו את הנכס מכל זווית אפשרית.

 

המעוניינים ליהנות מראש שקט יכולים להסתייע כאמור בחברת נדל"ן המתמחה במכירה או רכישה של נחלות במושבים, אנשי הצוות יוכלו להנחות אתכם כיצד לפעול בכל אחד מן השלבים הצפויים בדרך.

« חזור
כל הזכויות שמורות לאיזבלה ברנס - נכסים בכפר
052-8580450
נבנה ע"י פתרונות אינטרנט - פתרונות אינטרנט | עיצוב: Daga

Google+‏