מורכבות ברכישה ומכירת שטחים ומשקים חקלאיים

החיים בכפר
מורכבות ברכישה ומכירת שטחים ומשקים חקלאיים

יותר אנשים כיום שחולמים על בית בכפר או על השקעה בנכס כפרי פוגשים על אם הדרך את ההזדמנות לרכוש שטחים ומשקים חקלאיים ולהפוך אותם לבית חדש או להשקעה מניבה בטווח הארוך. מצד שני נמצאים חקלאים ומשפחותיהם שרוצים למכור חלקים מהשטחים החקלאים שבבעלותם או להעביר את המשק החקלאי הלאה. תהליך מכירת נכס הוא אף פעם לא פשוט, אך כשמדובר במכירה או קנייה של משק חקלאי הוא הרבה יותר מורכב.

מתחיל בהרבה מאד בירוקרטיה

תהליך של מכירת משק חקלאי או קרקע חקלאית מתחיל בדרך כלל בביקור בועדה המחוזית. הועדה המחוזית היא המקום שבו נמצאים כל הנתונים לגבי שימושי הקרקע במחוז. מתחילים את המסע ממפגש עם הפקידים בועדה זו, כמו גם בועדה המקומית שמשפיעה על שימושי הקרקע האפשריים. תהליך ההפשרה מתחיל בתהליך שינוי ייעוד, שבמהלכו מתמודדים עם לא מעט קשיים: מילוי טפסים, הגשת תוכניות, קבלת אישורים, מדידות ועוד ועוד.

בשנים האחרונות חלה הקלה מסויימת מצד המדינה בכל הקשור להפשרת שטחים. המדינה מקלה על שינוי ייעודי קרקע אבל עדיין מדובר בתהליך בירוקרטי ארוך, שיכול לעיתים לקחת שנים רבות.

שטחים חקלאיים למכירה - פסטורליות מורכבת

ממכירה ועד קנייה – הכירו את היטלי ההשבחה

בין אם יש ברשותכם שטחים למכירה בשרון או שאתם חולמים על בית כפרי בצפון הרחוק, יש צמד מילים שיגרום לכם לצמרמורת לא קטנה – היטל השבחה. היטל ההשבחה הוא תשלום מחייב שעשוי להגיע ל50% מערך ההשבחה של השטח.

ההיטל נקבע לפי גודל השטח, סוג הייעוד שנקבע לו, האיזור שבו הוא נמצא ועוד נתונים שמשוקללים יחד לכדי סכום. לצד היטלי השבחה משלמים לאורך התהליך גם אגרות מסוגים שונים כך שחשוב לקחת בחשבון לצד מחיר הקרקע גם את מחיר היטלי ההשבחה ושאר האגרות המחייבות.

בדיקות רבות המחייבות את המוכר ואת הקונה

לא רק תשלום של היטל השבחה והתמודדות עם הועדות המחוזיות והמקומיות ניצבים בדרכם של מי שרוצים להנות מהיתרונות של מכירת משק חקלאי ישן או של קרקע חקלאית לצרכי מגורים. לאורך התהליך מבוצעות אינספור בדיקות בשטח לצד סקירות של מטרת הרכישה. מארגונים סביבתיים דרך מנהל מקרקעי ישראל ועד לשמאים שרוצים לבדוק את ערך השטח, אנחנו נאלצים להתמודד עם כל אלו בדרך לאישור שינוי הייעוד ולביצוע הקנייה.

אם זאת חשוב מאד לציין שחלק מהבדיקות נועדו לתת לנו את הבטחון שמדובר בשינוי ייעוד כדאי. כך למשל במקרים בהם מדובר בקרקע שיש עליה עיקולים או שיש איתה בעיות שונות, חשוב לבצע בדיקה מקיפה ולוודא שאכן הקרקע ניתנת לקנייה בצורה חלקה. גם שמאות הקרקע חשובה כדי להעריך את המחיר שאנחנו משלמים עליה וכדי לוודא שהתהליך כדאי.

הטיפ החשוב ביותר: להיעזר באנשי מקצוע בעלי ניסיון

קנייה או מכירה של שטח חקלאי היא כאמור דבר מורכב והתהליך הוא ארוך ומייגע. סיוע של בעלי מקצוע, מאנשי נדל"ן מיומנים המתמחים בשטחים חקלאיים, דרך עורכי דין בעלי ניסיון ועד חברות שמאות מקרקעין עם ניסיון בקרקעות חקלאיות, יכול להקל באופן משמעותי על התהליך ובעיקר על האדם שעומד מאחוריו.

אדם מנוסה שיודע מה מכיל כל שלב בתהליך יוכל ללוות, להדריך ולספק הסברים במקום שהוא לעיתים מבוך ארוך ובירוקרטי. 

« חזור
כל הזכויות שמורות לאיזבלה ברנס - נכסים בכפר
052-8580450
נבנה ע"י פתרונות אינטרנט - פתרונות אינטרנט | עיצוב: Daga

Google+‏