שטחים חקלאיים בשרון – אז והיום

החיים בכפר
שטחים חקלאיים בשרון – אז והיום

איזור השרון היה מאז ומתמיד איזור פורה מבחינה חקלאית. ברבים מהמושבים והקיבוצים שבאזור יש עדיין חקלאות ענפה, כאשר חלק מהתושבים הפכו את החקלאות הזו לאטרקציה תיירותית ואחרים ממשיכים לגדל ולשווק גידולים שונים לצרכנים בארץ ובעולם. במקביל לא מעט חקלאים מציעים שטחים למכירה בשרון שמבוססים על קרקע חקלאית אותה ניתן להפוך לקרקע לבנייה בתהליך של הפשרת קרקעות.

מאיפה התחיל הכל

מושבי השרון הוקמו על ידי גרעיני התיישבות, על ידי עולים מאירופה ומארצות צפון אפריקה ועל ידי בני חקלאיים שרצו לבסס את עצמם כאנשי חקלאות בזכות עצמם. החקלאות שגשגה עם פרדסים, עצי פירות, פטל, ירקות, פרחים וגידולים נוספים. החקלאים בשרון היו בעלי קרקעות רבות, חלקן ניתנות כחלק מהחברות במושב וחלקן נרכשות באופן פרטי. רבים מהמשקים עוברים מאב לבן וממשיכים להנפיק תמורה בצורת פירות, ירקות ופרחים.

עם השנים ככל שתחום החקלאות הפך לקשה יותר ובנים רבים החליטו שלא להתמסר לעבודת האדמה אלא לבחור בכיווני קריירה אחרים, נותרו לא מעט מהשטחים ריקים ולא מטופחים. אחרים החזיקו בחקלאות בקושי רב והתמודדו עם קשיים כלכליים. מצד שני, רבים המשיכו לפתח עסקים בתוך המשקים שלהם, עסקי תיירות, אוכל ואירוח. ברוב המקרים הנסיגה מענף החקלאות הייתה חלקית ולכן שטחים רבים נותרו למעשה לא מעובדים ולכן היה ניתן להציע אותם בסופו של דבר למכירה.

מבחינה נדל"נית, השרון היה תמיד מקום מבוקש. אזור שנמצא קרוב לערים הגדולות, למוקדי תעשייה ומסחר, למתחמי טכנולוגיה והייטק ויש בו את הפסטורליה הקסומה ואת תחושת הכפריות שרבים מחפשים. החלום הישראלי על בית פרטי הכולל מרחב גדול, חצר פרטית עם עיצוב גינה, מתקיים בשרון בקלות. זו הסיבה שלא מעט משפחות, זוגות צעירים וגם אנשים בפרק שני ושלישי בחייהם חיפשו שטחים למכירה בשרון להקים עליהם את ביתם.

שטחים חקלאיים בשרון

 

ומה קורה בשנים האחרונות

בשנים האחרונות ענף החקלאות נותר נחלתם של בודדים. יש מעט חקלאים בשרון שמצליחים להתפרנס אך ורק מהחלקות החקלאיות שלהם. במקביל, גדל הביקוש לקניית שטחים בשרון. העובדה שבאזור נמצאים כמה ממוקדי התעסוקה הגדולים של אזור המרכז, ביניהם אזור התעשייה ברעננה ואיזור ההייטק בהרצליה, הובילה לכך שהביקוש לשטחים גדל. רבים מהחקלאים ומבעלי הקרקעות בשרון החליטו לעשות מעשה ולהציע את השטחים החקלאיים למכירה.

את השטחים החקלאיים קונים יזמים שרוצים להקים הרחבות במושבים, פרויקטים יישוביים ומיזמי נדל"ן שונים. בנוסף יש תושבים של המושבים בשרון שמוכרים נכסים. מכירת נכס שונה לחלוטין ממכירה של שטחי חקלאות, שכן אין צורך בתהליך ארוך של הפשרת השטחים. עם זאת, מדובר ברכישה של נכס קיים עם שטח שהוא לרוב קטן משטח חקלאי.

למה דווקא איזור השרון?

 השאלה הנשאלת בסופו של דבר היא מדוע דווקא אזור השרון מושך אליו כל כך הרבה מתעניינים, יזמי נדלן וחברות שרוצים להקים בו פרויקטים שונים. הסיבה היא פשוטה, זהו אזור שמאז ומתמיד מציע לתושביו את כל מה שצריך כדי לחיות חיים נוחים. מקומות תעסוקה, מוסדות חינוך איכותיים, מגוון אטרקציות ובילויים, מתחמי קניות, תחבורה ציבורית, חינוך אקדמאי ועוד מגוון שירותים קהילתיים איכותיים. 

« חזור
כל הזכויות שמורות לאיזבלה ברנס - נכסים בכפר
052-8580450
נבנה ע"י פתרונות אינטרנט - פתרונות אינטרנט | עיצוב: Daga

Google+‏