ברשותכם שטח חקלאי למכירה? זה מה שכדאי שתדעו

החיים בכפר
ברשותכם שטח חקלאי למכירה? זה מה שכדאי שתדעו

רבים מאלו שחיים בעיר הגדולה עוצמים את העיניים ומדמיינים לעצמם חיים בכפר. הם רואים את עצמם בונים בית שלב אחר שלב מול נוף חשוף ופסטורלי, נהנים משקט ומשלווה ומחלום הבית עם הגינה ואולי אפילו עם המשק החקלאי. למולם עומדים אלו שיש להם שטחים למכירה ורוצים למכור את מה שפעם היה השטח החקלאי של המשפחה והיום לרוב עומד ריק וקירח, כנראה בגלל הקשיים בענף החקלאות בישראל.

עבור מי שרוצה להציע שטח חקלאי למכירה זו יכולה להיות עסקה מצילת חיים, אבל תהליך המכירה הוא לא תמיד פשוט. כמו כל תהליך בירוקרטי, גם תהליך מכירת שטח חקלאי יכול להיות ארוך, מייגע ורצוף במכשולים. הצעד הראשון הוא לדעת מול מה אתם עומדים.

שטח חקלאי למכירה דורש סבלנות שמביאה תמורה

מכירה של משק חקלאי שונה ממכירת דירה או בית. רבים מהמשקים החקלאיים בישראל חולקו על ידי גופים ממשלתיים וציבוריים כמו הסוכנות היהודית, קרן קיימת לישראל ומנהל מקרקעי ישראל. הרישום במקרה זה שונה מרישום של דירה בטאבו. ההבדל נעוץ בזכויות הרשומות על שם רוכש הדירה/הבית.

כשנרכשת דירה ונרשמת בטאבו זכויות הקונה מוגדרות בצורה ברורה – הוא בעל הדירה. מי שמציע שטחים למכירה צריך להיות ערוך לתהליך שבו תיבדק הבעלות של הקרקע. לרוב הבעלות היא של גוף ממשלתי או ציבורי. אותו גוף העניק לאגודה שיתופית במושב או בקיבוץ אישור להשתמש בקרקע לצרכי חקלאות.

יש מקומות בהם החקלאי שזכה בקרקע בסופו של דבר הוא זה שצריך לעבור את התהליך מול מינהל מקרקעי ישראל ולקבל זכויות על הקרקע כדי למכור אותה.

בשורה התחתונה: אדם שרוצה להציע שטח חקלאי למכירה צריך לוודא שהוא בעל הזכויות על השטח. ניתן לברר זאת באגודה השיתופית של המושב, במינהל מקרקעי ישראל או בסוכנות היהודית.

אתה בעל הזכויות? כך תציע שטחים למכירה

אם קיבלת את כל האישורים על כך שאתה בעל הזכויות על השטח ושאין הגבלות על השטח, אתה יכול להציע את השטח למכירה. לפני שאתה עושה זאת, מומלץ לבדוק שאין בעיות בהקשר למכירת העסק שיכולות למנוע את הצעתו למכירה.

כדאי לוודא שאין עיקולים שלא ידעת עליהם, שאין משכון שלא נסגר או שהשטח לא משועבד לאף אחד. לרוב בעל קרקע ידע את הדברים האלו, אך אם אינך בטוח בתנאים ובמצב השטח, חשוב לבדוק זאת.

אילו עלויות כספיות מלוות את תהליך המכירה?

במהלך תהליך המכירה ועוד לפניו, ישנן עלויות כספיות שחשוב לקחת בחשבון. ההוצאה הגדולה ביותר היא על דמי הסכמה, המשולמים למנהל מקרקעי ישראל על ידי מי שהשטח החקלאי שלו הועבר אליו במהלך חכירה. דמי התשלום מחושבים לפי קריטריונים שונים ומשפיעים גם על מס השבח שמשלם המוכר על מכירת שטח חקלאי וכל שטח אחר.

לצד תשלום דמי הסכמה על שטחים למכירה חשוב לקחת בחשבון עלויות של מיסוי, תשלום אגרות, תשלום לעורך דין ולמתווך נדל"ן מתמחה ועלויות פרסום פרטי השטח למכירה. 

 

מעוניינים למכור או לקנות משקים או שטחים חקלאיים באיזור השרון? תנו לי לעזור לכם!

צרו קשר כבר היום דרך האתר, או צלצלו- 052-8580450

 

 

« חזור
כל הזכויות שמורות לאיזבלה ברנס - נכסים בכפר
052-8580450
נבנה ע"י פתרונות אינטרנט - פתרונות אינטרנט | עיצוב: Daga

Google+‏