קרקעות חקלאיות המיועדות להפשרה

החיים בכפר
קרקעות חקלאיות המיועדות להפשרה

החל משנות התשעים חל שינוי ביחס המדינה לקרקעות מסוימות אשר בשטחה, ובעקבות לחצים מכיוונים שונים, היא החלה להפשיר קרקעות חקלאיות לצורכי בניית מבני מגורים ומסחר. ההפשרה מתבצעת עד היום במינונים שונים.

יש לציין שהלחצים היו כורח המציאות, במהלך השנים, כמות החקלאים ירדה מסיבות חברתיות וכלכליות שונות, ועל כן לא היה עוד צורך להחזיק את מספר הקרקעות החקלאיות אשר המדינה החזיקה בהן. לפיכך, אותן קרקעות הפכו נטולות שימוש והמדינה החליטה לאפשר בנייה עליהן. זאת בזמן שהציבור והקבלנים השתוקקו לקרקעות שניתן לבנות בהן.

שטח חקלאי למכירה ולקנייה

משבר הנדל"ן, כידוע,עדיין איתנו, אומנם הוא לא דומה לזה שהיה בשנות התשעים אך הוא עדיין כאן וגם היום אחת ההצעות לפתרון היא הפשרת קרקעות ואדמות חקלאיות להשקעה. הכוונה היא לאפשר בנייה על קרקע שמיועדת במקור לחקלאות (ונחשבת לקרקע היקרה ביותר שיש), ובכך לשחרר את הלחץ ולהקל על ציבור מחפשי הדירות.

יש לציין כי בניגוד למחפשים שטח חקלאי לקנייה לצורך מגורים, הרי שהשימוש בקרקע חקלאית להשקעה לא תמיד מיועד רק לצורך בניית מבני מגורים למכירה או השכרה, לעיתים השימוש נעשה לסיבות מסחריות ולא אחת הוא נעשה על ידי המשקיע לצורך שימוש אישי. לפיכך, לא תמיד קרקע חקלאית מופשרת אכן משיגה את יעדה הרחב. עם זאת, עצם הפשרתה מאפשר יצירת תהליך כלכלי מצד אחד ויוצר מהלך בעולם הבנייה, מהלך שייתכן ויביא עמו מהלכים נוספים בהמשך אשר גם ישפרו במידת מה את מצבם של מחפשי הדירת.

קרקעות ואדמות חקלאיות להשקעה – איפה ניתן למצוא

יש לומר, אחוז הקרקעות החקלאיות בישראל עומד כיום על קרוב ל-15 אחוז. רוב השטח לא נמצא בבעלות החקלאים שמעבדים אותו ולכן הם יכולים לאבד אותו בקלות יחסית. רוב השטח נמצא בדרום הארץ ובאיזור השרון והצפון, אזורים שהם פחות מיושבים מאזור המרכז נניח.

צריך לומר גם שחלק גדול מהקרקעות הן אומנם חקלאיות אך לא נעשה בהם שימוש חקלאי, מדובר בקרקעות שלא נעשה בהם שום שימוש באופן כללי. למדינה יש אינטרס מצד אחד שיהיו בה קרקעות חקלאיות ולא מהסיבה הפשוטה, שכל מדינה רוצה שיתנהלו בה משקים חקלאים, ולא להסתמך על חקלאות מבחוץ. מצד שני למדינה יש אינטרס להפשיר קרקעות בשביל להרוויח עליהן ולאפשר בנייה חופשית.

מי שמחפש קרקע להשקעה לא צריך ללכת רחוק מדי, כיום באמצעות אתרי אינטרנט שונים הוא יכול למצוא מקומות בהם יש קרקעות מופשרות אותן ניתן לרכוש או לקרוא היכן יש קרקעות חקלאיות שאמורות להיות מופשרות בקרוב. בנקודה זו חשוב לומר, לפני שמבקשים להשקיע בקרקע חקלאית שאמורה להיות מופשרת בקרוב, מוטב לבדוק היטב את לוח הזמנים, את המגבלות הקיימות, במידה וקיימות וכן באיזה מצב נמצאת הקרקע. לעיתים בדיקה מקדימה כזו חוסכת הוצאה גבוהה מאוד ברכישת קרקע חקלאית להשקעה אשר לא ניתן לעשות בה את השימוש שאנו מבקשים לעשות. 

« חזור
כל הזכויות שמורות לאיזבלה ברנס - נכסים בכפר
052-8580450
נבנה ע"י פתרונות אינטרנט - פתרונות אינטרנט | עיצוב: Daga

Google+‏