משקים ובתים בשרון וסגנונות העיצוב שלהם

החיים בכפר
משקים ובתים בשרון וסגנונות העיצוב שלהם

בשנים האחרונות, גדל בצורה משמעותית מספר הישראלים שגילו את היתרונות המגוונים של אזור השרון. זהו אזור בעל מאפיינים ייחודיים, כאשר מצד אחד יש בו ערים מפותחות ומודרניות, מהטופ בישראל, ולצדן גם מושבים וקיבוצים בהם הפסטורליות משחקת תפקיד מרכזי. במאמר שלפניכם נבחן את המאפיינים של המשקים ושל הבתים האופייניים לאזור השרון, תוך התייחסות להיבט העיצובי שלהם. אף על פי שלכל מבנה יש מטבע הדברים חוקים משלו, עדיין אפשר להבחין במספר מאפיינים משותפים שמזוהים עם אזור השרון.

 

עיצוב הגינה

באזור השרון מספר בלתי מבוטל של בתים פרטיים, או במובן המעשי יותר: משק חקלאי או נחלה, בעלי שטח המתחיל מכדונם וחצי אך עשוי להגיע גם לכ-28 דונמים. למרות השטח, שעשוי להיות גדול בהחלט, צריך לזכור שיש למשקים דרישות ברורות – כך למשל במשק חקלאי אפשר לבנות שני בתים, ולצדם יחידה נוספת. את תשומת הלב צריך לקבל לא רק המבנה עצמו, אלא גם (או אפילו בעיקר) הסביבה שמקיפה אותם, שחייבת להיות אסתטית. כאשר המשימה היא עיצוב גינות קטנות או גדולות, יש כאן צורך בלא מעט עבודה.

וילה במושב צופית

 

המטרה של עיצוב גינות בשרון היא "ליישר קו" עם ההיבטים הירוקים והכפריים שמאפיינים נקודות רבות באזור זה, כשניתן בהחלט ליצור התאמה באלמנטים מסוימים בין הגינה לבין הבית עצמו. עיצוב הגינות בשרון מאופיין בשימוש בהרבה מאד אלמנטים ירוקים, למשל צמחים או שיחים, לצד פריטי נוי "מלאכותיים": פסלים או אפילו בריכות דגים, למשל. העיצוב מתחשב בנתוני הפתיחה של הגינה, כך שבמקרה של גינות קטנות, בחירה מקובלת תהיה בעיצוב הכפרי. בעיצוב זה מקבלת את מלוא תשומת הלב (והשטח) הצמחייה, ולא הדשא, כאשר הבחירה היא בקבוצות פרחים וצמחים ביניהם המעברים הם חופשיים יחסית – ואגב, בהתחשב בשטח המצומצם של הדשא וברצון להפוך את החיים איתו לפשוטים יותר, אפשר לרכוש דשא סינטטי. גינות בסדר גודל קטן עד בינוני בשרון בהחלט מעניקות לא פעם עדיפות לסגנון עיצוב זה.

 

כשמודרניות ומסורתיות הולכים יחדיו

עיצוב של משקים ובתים בשרון יוצא מנקודת הנחה שדווקא כאשר יוצרים ניגודיות מסוימת בין הרכיבים השונים, מקבלים שלם הגדול מסך חלקיו. באזור השרון אפשר לקחת את הניגודיות הזו מספר צעדים קדימה. הסביבה החיצונית של הבית או של המשק, כאמור, נוטה להיות שלווה ופסטורלית. בה יש שימוש באלמנטים עיצוביים מגוונים, חלקם מעניקים תחושה פסטורלית של ממש.

מן העבר השני, איכות החיים הגבוהה המזוהה עם אזור זה באה לידי ביטוי בבתים עצמם. בעוד שיש בהם אלמנטים כפרייםשיכולים לבוא לידי ביטוי בעיצוב המטבח, ניתן להכניס לתוכם גם לא מעט היבטים "הייטקיסטים" ברמת האבזור, המכשור או התשתיות. כל אלה משפרים את איכות החיים בבית ומאפשרים לדייריו ליהנות מכל העולמות. על מנת להימנע מקבלת החלטות שגויות או מ"התפזרות" בין מספר כיוונים, מומלץ להיעזר לכל אורך התהליך באנשי מקצוע המכירים את מאפייני הבנייה בשרון כמו את כף ידם.

 

« חזור
כל הזכויות שמורות לאיזבלה ברנס - נכסים בכפר
052-8580450
נבנה ע"י פתרונות אינטרנט - פתרונות אינטרנט | עיצוב: Daga

Google+‏