בית בנוי או קרקע? הדילמה המהותית

החיים בכפר
בית בנוי או קרקע?

כל אחד מאיתנו הוא אדם השונה לגמרי מחברו: יש לנו צבעי שיער ועיניים שונים, גוון קול שונה, חיוך שונה וכמובן, העדפות ובחירות דרכי חיים שונות. חלק מאיתנו יעדיפו להתגורר במגדלים רבי קומות, גבוה ככל שאפשר, בעוד אחרים - זקוקים לקרקע המוצקה מתחת לרגליהם כל הזמן, חלק יעדיפו לגור בבית שכולו תוכנן ועוצב על ידי אחרים, בעוד היצירתיים והפוריים מביננו יעדיפו לתכנן ולבנות את ביתם במו ידיהם, לבנה אחר לבנה, תוך כדי שהם מעורבים בכל שלב בתהליך, החל מרכישת הקרקע ועד לאחרון השפריצים שבחיפוי הטיח שבקיר החיצוני.

 

בית משלכם, שהוא כולו "שלכם"

באופן טבעי ומובן לגמרי, לכל אחת מהגישות יתרונות וחסרונות משלה. אם ניקח, למשל, את בניית הבית מתחילתו ועד סופו, פרק הזמן שיעבור מהרגע בו אתם רואים מודעה על קרקע למכירה בצפון, לדוגמה, ועד לרגע שבו, בפועל, הבית עומד מוכן למגורים, עלול להיות ארוך וממושך, ובמהלכו, אתם עלולים להיתקל בבעלי מקצוע שאינם משתפים פעולה, בימי גשם שעלולים לעכב את יציקת הבטון, במכשולים בירוקרטיים שונים, וכן, גם בחריגות גדולות ובלתי צפויות מהתקציב הראשוני שלכם. אבל, מאידך, בית כזה, שבנוי מא' ועד ת' על פי התכנון והעיצוב שלכם, מאפשר לכם להגשים חלום ולגור בבית חלומותיכם, כפי שאתם רואים אותו.

 

בית בנוי המשופץ להתאמה לצרכיכם

מצד שני, בית או דירה שנבנו על ידי מישהו אחר ועבור מישהו אחר, עשויים אולי שלא להתאים לכם בדיוק, אולם, שינויים וכיוונונים קטנים במפרט הקיים יכולים להפוך אותו בקלות (כמובן, בחלק מהמקרים, לא בכולם) לבית הקרוב מאד לזה שרציתם, וזה, מבלי להסתבך בהוצאות הכרוכות בבניה מהיסוד. מה גם, שבמידה ומדובר בשינויים מינוריים ולא משמעותיים, עדיין תוכלו לגור בבית בעת השיפוץ ולא תצטרכו לעכב את המעבר אליו עד לתום הבניה בשלמותה.

 

בית בנוי או בניה מהיסוד - כיצד מחליטים?

האמת היא, שלרוב, אין מדובר במצב של החלטה מושכלת, מכיוון שמי שמעדיף (ויכול להרשות לעצמו, מבחינת השקעת המשאבים הדרושים) לרכוש קרקע למכירה בצפון (בדרום או במרכז) ועליה להקים את בית חלומותיו, רק לעיתים רחוקות יסכים "להסתפק" בבית בנוי על פי טעמו של מישהו אחר. ואילו אלה המעדיפים בתים בנויים, לרוב, יחפשו בתים בנויים, מוכנים, העומדים על תילם, ולא יתפתו להסתבך בהרפתקה (העשויה להיות מהנה ומעשירה, אבל עלולה גם שלא להסתיים בטוב) של בניית בית מהיסוד.

 

לסיכום:

בכל מקרה, ההחלטה בין שתי אפשרויות אלה הינה פונקציה של היכולות האישיות של האדם (והמשפחה) והמשאבים אשר עומדים לרשותו. בין אלה, ניתן למנות את הזמן להתעסק בתכנון, עם אנשי המקצוע השונים ובפיקוח על הבניה ואת התקציב - אשר, כאמור, עלול לתפוח באופן בלתי צפוי בעת בניה עצמאית.

 

 

« חזור
כל הזכויות שמורות לאיזבלה ברנס - נכסים בכפר
052-8580450
נבנה ע"י פתרונות אינטרנט - פתרונות אינטרנט | עיצוב: Daga

Google+‏